Blogy,  Cestovanie,  Japonsko,  ღ®

Working holiday víza do Japonska

Tieto víza sú skvelou voľbou pre tých ktorí plánujú odísť do krajiny na dlhší čas. V Japonsku môžete ostať po dobu jedného roka. O working holiday víza môže požiadať každý občan Slovenskej republiky vo veku od 18 do 30 rokov vrátane, čo znamená, že posledný deň žiadosti o tieto víza je deň pred dovŕšením vašich 31 narodenín. Program je zameraný hlavne na cestovanie po krajine, už menej na zárobkovú činnosť. Kompletné informácie sa dočítate na stránke japonskej ambasády na Slovensku: 

http://www.sk.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000299.htmlhttp://www.sk.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000299.html

Čo sa už možno na stránke nedočítate alebo malé rady k vybaveniu víz a prvé kroky po vstupe do krajiny:

  • pri písaní motivačného listu sa zamerajte hlavne na oblasti, ktoré chcete navštíviť, spomente aj nejaké part time joby, ktorými si chcete na tieto cesty zarobiť, ale hlavným zmyslom vašej cesty do Japonska by malo byť spoznávanie krajiny a teda cestovanie.
  • na stránke nájdete všetky dokumenty, ktoré budete potrebovať a s ostatným vám hravo poradia aj veľmi milí pracovníci ambasády.

Čo robiť po príchode do Japonska ?

  • po príchode do krajiny (nemusí to byť okamžite), ak si určíte miesto pobytu, kde chcete prípadne zotrvať dlhšie, zájdite na miestny úrad a zaregistrujte sa k pobytu. Po vašom zaregistrovaní vás vyzvú aj k registrácii do zdravotného systému. Začnete si teda platiť zdravotné poistenie, to sa pohybuje okolo 1600 jenov mesačne. Toto poistenie si platíte šekmi, ktoré vám prídu na vašu adresu v Japonsku a platíte ich jednoducho na pošte. Šeky môžete platiť každý mesiac alebo aj jednorazovo za určité obdobie. Máte teda nárok na lekársku starostlivosť v tejto krajine a hradíte si len 30 % z celkovej sumy liečebných nákladov alebo vyšetrenia. Avšak treba podotknúť, že služby lekára sú tu celkovo drahé. Na dresu vám rovnako príde aj rezidenčná karta, ktorá je vaším dokladom v Japonsku, akoby nahrádza občiansky preukaz a pokiaľ máte rezidenčnú kartu, nemusíte so sebou všade nosiť pas (aspoň predídete jeho strate), preukážete sa jednoducho touto kartou.
  • na základe tejto registrácie, rezidenčnej karty a osobného čísla, ktoré vám pridelia si môžete napríklad založiť bankový účet.

Samozrejme pri vašom odchode z krajiny sa nezabudnite odhlásiť z miestneho úradu. Všetky ostatné informácie sa dozviete či už na webe ambasády alebo sa neváhajte informovať priamo u nich 🙂

A ako si hľadať brigádu v Japonsku ? Dobrou alternatívou môže byť aj vyučovanie anglického jazyka a na to nepotrebujete mať ani perfektné znalosti, či skúsenosti, vyskúšajte registráciu na stránke:

 https://hello-sensei.com/en/sensei

Alebo skúste štastie na tomto pracovnom portáli:

 https://tokyo.craigslist.jp/search/

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.